O autorze
Nasza klinika oferuje usługi w zakresie rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej chorób układu ruchu.
Columna Medica to najwyższej jakości świadczenia w standardzie PREMIUM.

Doświadczenie, bardzo wysoki standard leczenia, dbałość o komfort i zadowolenie naszych Gości, są gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia.

Klinika Columna Medica jest położona w spokojnym otoczeniu lasu sosnowego, gdzie odnajdą Państwo najlepsze warunki dla rekonwalescencji. To miejsce, w którym natura idealnie współgra z opieką zdrowotną opartą na nowoczesnej technologii. Dodając do tego najwyższą jakość obsługi, komfort i atmosferę, możecie być Państwo pewni skuteczności procesu rehabilitacyjnego.

Najczęstsze kontuzje piłkarzy?

Kontuzje mięśni kulszowo – goleniowych należą do jednych z bardziej dokuczliwych problemów, jakie mogą przytrafić się zawodowemu piłkarzowi i osobom uprawiającym ten sport amatorsko.

Według statystyk, u niemal 1/3 sportowców dochodzi w okresie rekonwalescencji do ponownego uszkodzenia w obrębie wspomnianej grupy mięśniowej. Przypuszcza się, że przyczyną powtórnych urazów są nieprawidłowe programy rehabilitacyjne i zbyt wczesny powrót do intensywnego uprawiania sportu, lub połączenie obu tych czynników.


Uszkodzenia mięśni kulszowo-goleniowych powstają w fazie wymachu kończyny dolnej podczas biegu, sprintu lub w czasie uderzenia piłki. Opisywane mięśnie są wówczas ekscentrycznie aktywne, czyli ulegają rozciąganiu i jednocześnie generują napięcie mięśniowe. Największy stopień rozciągnięcia jednostki mięśniowo – ścięgnistej występuje w mięśniu dwugłowym uda, i to tłumaczy zwiększoną urazowość tego mięśnia w porównaniu do dwóch pozostałych mięśni grupy kulszowo – goleniowej tj. mięśnia półścięgnistego i półbłoniastego.

Większość pacjentów opisuje swoje dolegliwości, jako nagłe bóle tylnej strony uda związane z dynamiczną aktywnością (sprint, kopnięcie piłki), bóle w okolicy guza kulszowego w czasie siedzenia, osłabienie siły mięśniowej, obrzęk, zmniejszenie zakresu ruchu w stawie kolanowym i biodrowym, tkliwość uciskową.


Literatura podaje szereg czynników ryzyka zwiększających podatność piłkarzy na tego typu kontuzje. Są to: zmniejszona siła i wytrzymałość mięśni kulszowo – goleniowych, niedostateczna ich rozciągliwość, nierównowaga w sile mięśni przedniej i tylnej strony uda, słaba rozciągliwość mięśnia czworogłowego uda, niedostateczna siła i wytrzymałość mięśni tułowia i miednicy, brak odpowiedniej rozgrzewki przed aktywnością sportową.

Długość leczenia urazów mięśni kulszowo-goleniowych jest w dużym stopniu uzależniona od miejsca uszkodzenia. Kontuzje w miejscu przejścia mięśnia w ścięgno wymagają dłuższej rekonwalescencji w porównaniu do urazu wewnątrzmięśniowego.

Ze względu na zwiększone ryzyko powstania ponownego urazu, głównym zadaniem zespołu medycznego jest szybkie przygotowanie sportowca do powrotu do gry przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka powtórnego uszkodzenia do minimum. W pierwszym okresie leczenia powinniśmy się skupić na zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego, wspomaganiu gojenia się uszkodzonej tkanki oraz zapobieganiu zanikom masy mięśniowej, a także elastyczności mięśni.

Specyficzne programy treningowe przygotowujące sportowca do funkcjonalnej aktywności wprowadza się stopniowo w momencie, gdy ustąpią dolegliwości bólowe, ustąpi obrzęk, zostanie osiągnięty prawidłowy niebolesny zakres ruchu w stawach oraz wystarczająca rozciągliwość mięśni. W tym etapie rehabilitacji winno się wprowadzić do programu treningowego elementy plajometryki, treningu siły i wytrzymałości mięśni łańcucha kinematycznego kończyny dolnej i tułowia, treningu sensomotoryki w celu poprawy balansu i równowagi ciała oraz co najważniejsze ekscentrycznego wzmacniania mięśni kulszowo – goleniowych.

Naciągnięcia i naderwania tej grupy mięśniowej są częstym problemem w piłce nożnej, ale jak pokazują badania naukowe i doświadczenie, optymalne podejście profilaktyczne jak i odpowiednio zaprojektowane programy rehabilitacyjne w połączeniu z wystarczającym okresem terapii, mogą w znaczny sposób poprawić skuteczność leczenia takich urazów.

Współpraca przy tekście, mgr Tomasz Cudejko.
Trwa ładowanie komentarzy...