O autorze
Nasza klinika oferuje usługi w zakresie rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej chorób układu ruchu.
Columna Medica to najwyższej jakości świadczenia w standardzie PREMIUM.

Doświadczenie, bardzo wysoki standard leczenia, dbałość o komfort i zadowolenie naszych Gości, są gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia.

Klinika Columna Medica jest położona w spokojnym otoczeniu lasu sosnowego, gdzie odnajdą Państwo najlepsze warunki dla rekonwalescencji. To miejsce, w którym natura idealnie współgra z opieką zdrowotną opartą na nowoczesnej technologii. Dodając do tego najwyższą jakość obsługi, komfort i atmosferę, możecie być Państwo pewni skuteczności procesu rehabilitacyjnego.

Whiplash, czy uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa

Uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa typu „smagnięcia biczem” (z ang. whiplash), jest to uraz spowodowany nagłym odgięciem głowy ku tyłowi, a następnie jej gwałtownym zgięciem do przodu.

Występuje zazwyczaj podczas wypadku samochodowego przy uderzeniu w tył pojazdu. Jednak uraz ten może pojawić się również podczas uprawiania sportów tj. windsurfingu, nart wodnych, jazdy konnej, sportów walki czy rugby. Przy typowym whiplash, w zależności od siły urazu dochodzi do uszkodzenia struktur kostnych, więzadeł, mięśni, struktur nerwowych oraz torebek stawowych. Najczęstszymi objawami przy urazie typu „smagnięcia biczem” są: bóle szyi, głowy, bóle promieniujące do kończyn górnych, ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, zaburzenia widzenia, szum w uszach, zaburzenia koncentracji i ogólna sztywność karku.


Badania naukowe i kliniczne wykazały, że do największych obrażeń dochodzi na poziomie C5-C6 odcinka szyjnego. I to właśnie z tego segmentu najczęściej pochodzą wyżej wymieniony objawy. W chwili uderzenia w tył samochodu poszkodowanego, krąg C6, jako pierwszy zaczyna się poruszać się ku tyłowi w kierunku wyprostu. Kiedy krąg C6 w pełni osiągnie swój zakres wyprostu, to samo dzieje się z C5. W tym samym momencie, górna część odcinka szyjnego pozostaje w lekkim zgięciu. To sprawia, że kręgosłup szyjny w chwili uderzenia przybiera kształt litery „S” – wyprost dolnego odcinka i lekkie zgięcie górnego. Następnie górne kręgi również zaczynają przemieszczać się w kierunku wyprostu, co sprawia, że cały odcinek szyjny ustawia się w kształcie litery „C” skierowanej do grzbietu. Wszystko to dzieje się bardzo szybko, w czasie około 200 milisekund. W chwili uderzenia segment C5-C6 przekracza swój normalny zakres ruchomości w kierunku wyprostu, dlatego ten odcinek jest najbardziej narażony na uszkodzenia przy whiplash. Dodatkowo pojawiają się siły ścinające działające na górne kręgi szyjne (przejście w kształt litery „C”), przez co również one odnoszą obrażenia. W wyniku urazu typu smagnięcia biczem może dojść m. in. do złamania trzonów, łuków i wyrostków kolczystych kręgów, uszkodzenia więzadła podłużnego przedniego i tylnego oraz pozostałych więzadeł tej okolicy kręgosłupa, a także do podwichnięcia kręgów.

Objawy bólowe po urazie whiplash często nie występują od razu. Bezpośrednio po wypadku wielu poszkodowanych stwierdza, że nie odnieśli żadnych obrażeń. Ból głowy, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia widzenia czy szum w uszach może pojawić się po kilku dniach lub nawet tygodniach. Dlatego nie powinno się zwlekać z konsultacją lekarską i następnie fizjoterapeutyczną po urazie typu „smagnięcia biczem”.


Leczenie fizjoterapeutyczne w zależności od miejsca występowania objawów wykorzystuje techniki tkanek miękkich, mobilizacje stawów, ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, stretching, kinesiotaping i fizykoterapię. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie kołnierza usztywniającego odcinek szyjny. W zdecydowanej większości przypadków leczenie to pozwala pacjentowi w pełni powrócić do zdrowia.Współpraca przy tekście, terapeuta Columna Medica, mgr Rafał Pluciński.

Zapraszamy na naszego Facebooka!
Trwa ładowanie komentarzy...