O autorze
Nasza klinika oferuje usługi w zakresie rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej chorób układu ruchu.
Columna Medica to najwyższej jakości świadczenia w standardzie PREMIUM.

Doświadczenie, bardzo wysoki standard leczenia, dbałość o komfort i zadowolenie naszych Gości, są gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia.

Klinika Columna Medica jest położona w spokojnym otoczeniu lasu sosnowego, gdzie odnajdą Państwo najlepsze warunki dla rekonwalescencji. To miejsce, w którym natura idealnie współgra z opieką zdrowotną opartą na nowoczesnej technologii. Dodając do tego najwyższą jakość obsługi, komfort i atmosferę, możecie być Państwo pewni skuteczności procesu rehabilitacyjnego.

Ciąża na sportowo

W literaturze można spotkać się z bardzo skrajnymi opiniami na temat uprawiania aktywności fizycznej w czasie ciąży. Począwszy od całkowitego wyłączenia wysiłku fizycznego przez cały ten okres, do korzystania z wszelkich form sportu bez żadnych ograniczeń.

Udowodniono, że prawidłowo wykonywane i fachowo nadzorowane ćwiczenia fizyczne w okresie ciąży wpływają pozytywnie zarówno na organizm matki jak i płodu, a także na przebieg ciąży, porodu oraz połogu. Wysiłek musi być jednak racjonalnie dostosowany do „nowego stanu” kobiety i ukończonych tygodni ciąży. Z ruchu nie powinny rezygnować zwłaszcza przyszłe mamy, które były aktywne przed zajściem w ciążę lub które regularnie uprawiają jakąś dyscyplinę sportu. Dotyczy to jedynie prawidłowo przebiegających ciąż. W przypadku ciąży zagrożonej konieczna jest konsultacja lekarska - zakazane jest podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego na własną rękę!


Do rozpoczęcia aktywności ruchowej zachęca się również przyszłe mamy, które nie podejmowały regularnego wysiłku fizycznego przed ciążą. Generalnie najbardziej korzystną formą ruchu dla ciężarnych kobiet jest: joga, pływanie, odpowiednia gimnastyka czy spacery na świeżym powietrzu. Są to aktywności bardzo bezpieczne dla mamy i płodu, w których możemy indywidualnie regulować obciążenie oraz w umiarkowany sposób oddziaływać na układ krążeniowo-oddechowy. Istnieją jednak dyscypliny, z których należy zrezygnować na czas tych szczególnych dziewięciu miesięcy.

Przeciwwskazana jest jazda konna, na rowerze, na łyżwach czy nartach. Przyszła mama powinna zrezygnować ze wszystkich dyscyplin, których uprawianie może grozić upadkiem, wstrząsem lub uderzeniem. Ponad to zaleca się utrzymanie tętna ciężarnej poniżej 140ud./min, a każde ćwiczenia powinny kończyć się krótką relaksacją. Trzeba wziąć pod uwagę również okres ciąży, gdyż każdy trymestr ma swoje lepsze i gorsze strony. W pierwszym, zazwyczaj trudnym trymestrze, na skutek wielu zmian ustrojowych dochodzi do zmniejszenia tolerancji wysiłku, co przyczynia się do ograniczenia aktywności fizycznej. Ponadto ciężarną mogą nękać przewlekłe zmęczenie, stres, liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Odpowiedzią na złe samopoczucie jest często rezygnacja z uprawiania sportu lub jakiejkolwiek aktywności. W tym okresie szczególnie polecane jest połączenie gimnastyki z oddychaniem torem przeponowym. Korzystne jest wykonywanie takich ćwiczeń 2-3 razy dziennie po 10-15 minut. Kobieta jest wtedy sprawniejsza i uzyskuje lepszą kontrolę nad swoim ciałem. Trymestr drugi jest najlepszy dla ciężarnych kobiet, gdzie mogą osiągnąć szczyt swojej formy fizycznej. W tym okresie wszelkie rodzaje aktywnego wypoczynku sprawiają przyszłej mamie najwięcej radości. Zaleca się wykorzystanie tego czasu na jak najlepsze przygotowanie organizmu do porodu. W trzecim trymestrze powinno się nieco zwolnić tempo i czerpać przyjemność głównie z ćwiczeń rozluźniających i spacerów.


Odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, ponieważ podczas wysiłku uwalniają się endorfiny odpowiadające za dobry nastrój. Kobiety aktywne podczas ciąży, zazwyczaj nie mają problemów z otyłością, gdyż wysiłek usprawnia przemianę materii. Ponadto, po porodzie kobiety te mają więcej energii, szybciej wracają do formy fizycznej i psychicznej oraz łatwiej zrzucają zbędne kilogramy. Dlatego jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, zachęcamy do regularnych i umiarkowanych wysiłków fizycznych w czasie ciąży.

Współpraca przy powstawaniu tekstu Mgr Rafał Pluciński, terapeuta Columna Medica.

Zapraszamy na naszego Facebooka!
Trwa ładowanie komentarzy...