O autorze
Nasza klinika oferuje usługi w zakresie rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej chorób układu ruchu.
Columna Medica to najwyższej jakości świadczenia w standardzie PREMIUM.

Doświadczenie, bardzo wysoki standard leczenia, dbałość o komfort i zadowolenie naszych Gości, są gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia.

Klinika Columna Medica jest położona w spokojnym otoczeniu lasu sosnowego, gdzie odnajdą Państwo najlepsze warunki dla rekonwalescencji. To miejsce, w którym natura idealnie współgra z opieką zdrowotną opartą na nowoczesnej technologii. Dodając do tego najwyższą jakość obsługi, komfort i atmosferę, możecie być Państwo pewni skuteczności procesu rehabilitacyjnego.

Nadwaga zagrożeniem dla kręgosłupa

Otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.

Nadmierna masa ciała powoduje przeciążenie kręgosłupa oraz stawów, a to prowadzi do powstania mechanicznych uszkodzeń. Badania wskazują, że z powodu bólu kręgosłupa i stawów cierpi aż 50 proc. osób otyłych.

Dobra kondycja cieszy, bo daje nieograniczoną możliwość korzystania z uroków życia na każdym jego etapie. Brak troski o nią i zaniedbanie sprawności narządu ruchu (nie tylko mięśni, ale też kręgosłupa, kości i stawów) może sprawić, że z ruchem nieodłącznie wiązał się będzie ból, a lęk przed upadkiem sparaliżuje wszelką aktywność.


Siedząc na kanapie przed telewizorem lub z gazetą w ręku zajadamy najczęściej wyśmienity posiłek lub kolejną porcje chipsów, nie myśląc, że z każdym rokiem przybywa nam kilogramów. Zapominamy, że właśnie brak aktywności fizycznej powoduje, że kości łatwiej tracą swoją twardość, a niewypracowanie sobie tzw. „gorsetu mięśniowego” sprzyja zwyrodnieniom stawów.

Otyłość, prócz wielu chorób np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca prowadzi także do przeciążenia kręgosłupa, który jest przecież naszym filarem spinającym wszystkie mięśnie. Jego przeciążenie sprzyja powstawaniu zaburzenia funkcji jego struktur, wytwarzaniu się stanów zapalnych i zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego oraz stawów międzykręgowych. W ich konsekwencji rozwijają się dolegliwości bólowe kręgosłupa.


Dlatego tak istotne jest, aby podczas procesu odchudzania zadbać również i o kręgosłup. Pomogą nam w tym turnusy odchudzające w Columna Medica, które umożliwią oderwanie się od codziennych obowiązków i skoncentrowanie się na „ pozbyciu się” zbędnych kilogramów pod kontrolą dietetyka, lekarza i fizjoterapeuty.

Ważne jest, aby w tym czasie wyzbyć się starych, a wykształcić nowe nawyki dotyczące zdrowego stylu odżywiania i fizycznej aktywności. Pod okiem fizjoterapeuty pacjenci wykonują indywidualnie dobrane ćwiczenia składające się min. z treningu wydolnościowego, ćwiczeń wzmacniających osłabione grupy mięśniowe i ćwiczeń rozciągających przykurczone mięśnie.Współpraca przy tekście: Ada Krzewicka

Zapraszamy na naszego Facebooka!
Trwa ładowanie komentarzy...